گذشته آمریکا زیرنویس ایالات متحده شبکه تلویزیونی

گذشته: آمریکا زیرنویس ایالات متحده شبکه تلویزیونی خبر بین الملل

تا فرارسیدن روز مراسم تحلیف حسن روحانی تنها یک هفته باقی مانده هست. آنطور که حسینعلی امیری، معاون پارلمانی دولت یازدهم اعلام کرده، همزمان با برگزاری این مراسم،

مربع موثر پاستور

مربع موثر پاستور

عبارات مهم : سیاسی

تا فرارسیدن روز مراسم تحلیف حسن روحانی تنها یک هفته باقی مانده هست. آنطور که حسینعلی امیری، معاون پارلمانی دولت یازدهم اعلام کرده، همزمان با برگزاری این مراسم، مدیر قوه مجریه فهرست اعضاء کابینه دوازدهم را نیز ارائه خواهد کرد. لیستی که تنها شمایل آن قطعی شده است و بنا به گفته خود حسن روحانی، دولت دوازدهم صورتی فراجناحی خواهد داشت ولی کسی از بطن این فهرست آگاهی ندارد و تنها اخبار خارج شده است از دیوارهای پاستور «به نقل از منابع آگاه» بوده است و هیچ یک از از بین بردن و اضافه های گفته شده است در رسانه ها از سوی منابع رسمی تایید یا تکذیب نشده اند.

مربع موثر پاستور

با این حال با مروری بر همین اخبار نیمه موثق می توان دریافت که اگر در کابینه دوازدهم دولت حسن روحانی اصلاح طلب زدایی انجام نشده باشد دست کم وزن این جناح سیاسی به حداقل رسیده هست. در چنین شرایطی که خبرها حاکی از رفتن بعضی از اشخاص اصلاح طلب و آمدن شخصیت های اصولگرا به پاستور هست، یک پرسش در افکار عمومی شکل گرفته است مبنی بر این که لیست از بین بردن و اضافه کابینه دوازدهم در دستان چه کس یا کسانی واقع شده است است و ها دیان اتاق فکر حسن روحانی را چه افراد و با چه رویکرد سیاسی تشکیل می دهند که در جهتکاهش وزن اصلاح طلبان و به موازات آن زیاد کردن اشخاص اصولگرا در کابینه فعالیت می کنند.

آنطور که می شود حدس زد. لیست خوب ها و بدهای کابینه دوازدهم در اختیار 4 صورت ای قرار گرفته که عقبه هیچ یک به اصلاح طلبی بازنمی گردد. در عوض ریشه دوتن از آنها به خاک اصولگرایی متعلق است و دو نفر دیگر هم اگر خود را اصولگرا ندانند، به اردوگاه اصلاح طلبی نیز دلبستگی ندارند. فهرست از بین بردن و اضافه کابینه دولت دوازدهم در اختیار محمد نهاوندیان؛ مدیر دفتر حسن روحانی در دولت یازدهم، محمد باقر نوبخت؛ مدیر شرکت مدیریت و برنامه ریزی، محمود واعظی، وزیر ارتباطات و حسام الدین آشنا، مشاور فرهنگی و مدیر مرکز تحقیقات استراتژیک نهاد ریاست جمهوریقرار دارد.

تا فرارسیدن روز مراسم تحلیف حسن روحانی تنها یک هفته باقی مانده هست. آنطور که حسینعلی امیری، معاون پارلمانی دولت یازدهم اعلام کرده، همزمان با برگزاری این مراسم،

**نگارندگان لیست کابینه

اخبار اطراف از بین بردن شهیندخت مولاوردی و معصومه ابتکار از معاونت زنان و شرکت حفاظت از محیط زیست، رفتن فخرالدین دانش آشتیانی از وزارت آموزش و علی طیب نیا از وزارتخانه اقتصاد و دارایی،همان وزیری که از مجلس تمام اصولگرای نهم به علت کارآمدی اش بالاترین رای اعتماد را به دست آورد و به دنبال این از بین بردن ها، حفظ صورت هایی چون محمدرضا رحمانی فضلی در کابینه، این احتمال را به وجود آورده است که کابینه دوازدهم بری از اشخاص شاخص و تاثیرگذار اصلاح طلب باشد. بی شک تفکر این اتفاق نمی تواند از ذهن یک اصلاح طلب ساطع شده است باشد از همین روی ریشه آن را باید در جایی دیگر جستجو کرد. 4 فردی که گفته می شود در چیدمان افراد در کابینه دوازدهم نقش داشته اند هیچ یک تنها به کشتی اصلاح طلبان تعلقی ندارند که حتی در بسیاری از موارد هم علیه این جریان عمل کرده اند.

محمد نهاوندیان: مدیر دفتر حسن روحانی که از طیف اصولگرایان معتدل محسوب می شود، دارای تحصیلات حوزوی است و در طول دوران ریاستش بر دفتر مدیر جمهوری رابط میان پاستور و قم بود. گفته می شود که او در وقت انتخابات ریاست جمهوری 92 یکی از گزینه های حزب موتلفه جهت کاندیداتوری بوده است که از حضور در انتخابات خودداری کرد. پیش از آن که در دولت حسن روحانی به فعالیت بپردازد، مدیر اتاق بازرگانی بود و هنگام ورود به کابینه هم یکی از اعضاء اتاق بازرگانی به شمار می رفت.

مربع موثر پاستور

در اخباری تایید نشده آمده است که او دارنده اقامت کشور آمریکاست و همین امر نیز حواشی فراوانی را جهت او ایجاد کرد. به هرروی می توان یکی از دلایل عدم وجود اشخاص اصلاح طلب در کابینه را محمد نهاوندیان دانست چراکه زاویه گیری او با اصلاح طلبان ریشه تاریخی دارد و کمتر کسی فراموش می کند که نهاوندیان در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال 76 در مناظره های انتخاباتی چگونه سخن می گفت. توصیه جالب توجه آن جایی است که سرمنشا ضعف در تیم اطلاع رسانی دولت به او بازمی گردد آیا که متولی این تیم مدیر دفتر ریاست جمهوری است و تمام انتصابات به وسیله او انجام می شود. جالب تر آنکه گفته می شود در دولت آینده نهاوندیان یا بر رویصندلی یکی از وزرا می نشیند یا آنکه متصدی یکی از معاونت ها می شود. البته این عنوان بستگی به میزان سختگیری یا عدم سختگیری فراکسیون امید مجلس دارد. طبعا اگر سختگیری درکار نباشد او در قامت یک وزیر در دولت آتیخواهد بود.

حسام الدین آشنا: مشاور فرهنگی حسن روحانی و مدیر مرکز بررسی ها ی استراتژیک ریاست جمهوری و استاد دانشگاه امام صادق(ع) هست. آشنا را نه می توان اصلاح طلب دانست و نه اصولگرا، توییت های حاشیه ساز و جنجالی او که بی گمان جهت هر ایرانی آشنااست، او را اعتدال گرا نیز نشان نمی دهد و تنها گواه آن است که آشنا در هر جهتی حرکت می کند و زمانی جانب اصلاحات را می گیرد و زمانی هم به گونه ای عمل می کند که کیهان می شود حامی او! به هرروی مشاور فرهنگی حسن روحانی نویسنده غالب متون صحبت های اوست. از این حیث می توان دریافت که آشنا در تقلیل وزن اصلاح طلبی در کابینه نقش داشته است که در روزهای اخیر این جناح سیاسی را متهم به سهم خواهی کرده است.

تا فرارسیدن روز مراسم تحلیف حسن روحانی تنها یک هفته باقی مانده هست. آنطور که حسینعلی امیری، معاون پارلمانی دولت یازدهم اعلام کرده، همزمان با برگزاری این مراسم،

در جریان دیدار محمدرضا عارف، مدیر شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان با حسن روحانی در هفته های گذشته، در بزنگاهی که عارف مطالبات رای دهندگان به روحانی را با مدیر جمهوری مطرح کرد، این حسام الدین آشنا بود که اصلاح طلبان را متهم به سهم خواهی کرد و چنین گفت: «کاسبان اصلاح طلبی که باج خواهی رسانه ای و سیاسی از مدیر جمهور را شروع کرده اند، بدانند روحانی مدیر دولت های هفتم و هشتم نیست؛ نه تعارف می کند نه ماخوذ به حیا می شود.» بعد از آن هم که در معرض انتقادات فراوانی قرار گرفت، نوشت: «اشتباه نکنیم؛ اصلاح طلبان و اصول گرایان کاسب نیستند ولی کاسبان به هر لباسیدرمی آیند.»

محمود واعظی: وزیر ارتباطات دولت روحانی و دبیر کل حزب اعتدال و توسعه هست. اگرچه او توانسته در حوزه وزارتش کارها موثریاز جمله مبارزه با فیلترینگ اینترنت انجام دهد ولی ریشه زاویه گیری هایش با اصلاح طلبان در ها له ای از ابهام واقع شده است است و نمی توان دریافت که موضع گیری های او در بزنگاه ها ی حیاتی علیهاین جریان سیاسی به چه علت هست. واعظی یکی از آن دولتمردانی بود که بنابرگفته ها در عدم ریاست عارف بر مجلس نقش داشته است آن هم با گفتگو با بعضی نمایندگان مجلس.

مربع موثر پاستور

پس از آن هم در بزنگاه دومین انتخابات هیئت رئیسه گفته شد که واعظی از جمله افرادی است که خواهان کنار گذاشتن علی مطهری از صندلی نائب رئیسی مجلس هست. حال در آستانه تشکیل دولت تازه هم اظهارنظرهای او از همین زاویه گیری ها ی مبهمش با اصلاح طلبان خبر می دهد. تا جایی که در یکی از محافل شخصی عنوان کرده بود که تنها 500 هزار رای حسن روحانی متعلق به اصلاح طلبان بوده هست. همچنین در پی دیدار اخیرش با فراکسیون اصولگرایان مجلساظهار داشت که: «آقای روحانی به هیچ گروه، جناح و جریانی بدهکار نیست و هیچ گروه و جریانی نمی تواند مدعی باشد که باعث رای آوری روحانی شده است چون مردم به روحانی رای داده اند.»

این درحالی است که اصلاح طلب بودن خاستگاه رای روحانی غیر قابل کتمان است و خود مدیر جمهوری نیز در ایام انتخابات به آن اشاره داشته هست؛ از دیگر سو اصولگرایان حامیان حسن روحانی در جریان انتخابات نبوده اند چراکه آنها کاندیدای واحد خود را داشتند. از همین روی می توان یکی از علل مهم از بین بردن اصلاح طلبان از کابینه و حضور اشخاص اصولگرا به آن را ناشی از تفکرات واعظی دانست.

محمدباقر نوبخت: شاید بی حاشیه ترین نگارنده لیست کابینه محمدباقر نوبخت باشد. او سخنگوی قوه مجریه و مدیر شرکت مدیریت و برنامه ریزی است و در کارنامه خود سابقه نمایندگی مجلس ششم را برعهده دارد. هنگام انتخابات ریاست مجلس نام او در کنار نام واعظی شنیده می شد. ولی در کارنامه عملکردش نشانه ای از موضع گیری علیه اصلاح طلبان دیده نمی شود. نوبخت که از اشخاص اقتصادی دولت یازدهم به شمار می رفت شاید در دولت تازه روحانی جامه وزارتبه تن کند.

**اطمینان خاطر روحانی به اصلاح طلبان

حسن روحانی به جناح های گوناگون در سپهر سیاسی کشور عزیزمان ایران اطمینان خاطر داد که ترکیب کابینه دوازدهم فراجناحی ا ست، ولی اعلام کرد که در دولت بعدی شیوه تفکری که مردم به آن رای داده اند حاکم خواهد شد. در چنین شرایطی نمی توان اوضاع پیش رو را سیاه دانست و از آن قطع امید کرد همان طور که شرایط پیش رو سپید نیز دیده نمی شود. در این اوضاع خاکستری تنها می توان کورسوی امیدی به اعلام نظر حسن روحانی در لیستی داشت که نگارندگان آن اشخاص اصلاح طلب نیستند و تنها امید رای دهندگان همین اعمال نفوذ روحانی بر این فهرستی است که چند روز تا اعلام آن نمانده است.

روز گذشته اسحاق جهانگیری معاون اول روحانی هم اظهار داشت که: «امیدواریم همانطور که مردم رای داده اند آقای روحانی راجع به کابینه تصمیم گیری کنند. ایشان با نهادها و افراد مختلفی جهت گزینش اعضای کابینه مشورت می کنند، ولی تصمیم گیری نهایی برعهده شخص اوست.»

از همین روی می توان بارقه امیدی نسبت به لیستی که مدونان آن را اشخاص اصولگرا تشکیل داده اند، احساس کرد.

اخبار سیاسی – آفتاب یزد

واژه های کلیدی: سیاسی | انتخابات | اصلاح طلب | حسن روحانی | ریاست مجلس | اصلاح طلبان | دولت روحانی | اعضای کابینه | ریاست جمهوری | انتخابات ریاست جمهوری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz