گذشته آمریکا زیرنویس ایالات متحده شبکه تلویزیونی

گذشته: آمریکا زیرنویس ایالات متحده شبکه تلویزیونی خبر بین الملل

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی دیدار ناطق‌نوری با ابراهیم رئیسی در مشهد

باز هم دیدار و احتمالا بازهم پشت درهای بسته. ابتدا با پدرزن و سپس با داماد. علی اکبر ناطق نوری در سفر به مشهد ابتدا چهارشنبه هفته گذشته به دیدار حجت الاسلام عل

دیدار ناطق‌نوری با ابراهیم رئیسی در مشهد

دیدار ناطق نوری با ابراهیم رئیسی در مشهد

عبارات مهم : سیاسی

باز هم دیدار و احتمالا بازهم پشت درهای بسته. ابتدا با پدرزن و سپس با داماد. علی اکبر ناطق نوری در سفر به مشهد ابتدا چهارشنبه هفته گذشته به دیدار حجت الاسلام علم الهدی رفت و دیروز هم با ابراهیم رئیسی دیدار کرد. اعلام شد که ملاقات نخست پشت درهای بسته انجام شده است هست؛ البته پیش از بسته شدن درها گویا عکاس یا عکاسان موفق به گرفتن تصاویری از ناطق و علم الهدی شده است بودند و همان را هم مخابره کردند. دیروز هم صرفا تصویری از دیدار ناطق و رئیسی منتشر شد؛ بدون هیچ توضیح بیشتری.

دیدار ناطق‌نوری با ابراهیم رئیسی در مشهد

پایگاه اطلاع رسانی حجت الاسلام علم الهدی هفته گذشته خبر داده بود که دیدار ناطق نوری که اخیرا به جانب اصلاح طلبان گرویده با حجت الاسلام علم الهدی، بعد از ١٢ سال بوده هست. این پایگاه نوشته بود «این دیدار، نخستین ملاقات حجت الاسلام ناطق نوری با آیت الله علم الهدی بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ٨٤، دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد و کناره گیری حجت الاسلام ناطق نوری از فضای سیاسی کشور بود که در فضایی صمیمی و پشت درهای بسته صورت گرفت».

به طور مشخص نمی توان گفت دیدارهای ناطق نوری با این دو صورت سیاسی اصولگرا که هردو از مخالفان سرسخت دولت اند و یکی از آنها رقیب انتخاباتی حسن روحانی بوده به چه علت صورت گرفته است؟ آن هم درحالی که ناطق نوری از حامیان حسن روحانی هست. هنگامی که پایگاه اطلاع رسانی علم الهدی اعلام کرده است که ملاقات بعد از ١٢ سال رخ داده، یعنی اصرار دارد بگوید که در این مدت هیچ ارتباطی میان ناطق نوری و بخشی از جریان اصولگرایی برقرار نبوده است.

باز هم دیدار و احتمالا بازهم پشت درهای بسته. ابتدا با پدرزن و سپس با داماد. علی اکبر ناطق نوری در سفر به مشهد ابتدا چهارشنبه هفته گذشته به دیدار حجت الاسلام عل

ناطق نوری در این سال ها بارها و بارها قطعا به مشهد سفر کرده است ولی آیا نخواسته به دیدار علم الهدی یا ابراهیم رئیسی برود؟ آیا ناطق نوری در پی اصلاح یا ترمیم رابطه اش با بخشی از جریان اصولگرایی است؟ آیا مأموریتی پشت این دیدارهاست؟ ناطق نوری سال هاست از اصولگرایان فاصله معنی داری گرفته است یا حداقل اگر دیدار شخصی هم دارد، در مجالس و مجامع عمومی آنها ظاهر نمی شود. جهت نمونه چهار یا پنج سال قبل دعوت محمدرضا عارف را پذیرفت و با او در کنار مدیر دولت اصلاحات در یک قاب جا گرفت ولی همان روزها دعوت جامعه اسلامی مهندسین به ریاست محمدرضا باهنر را بی پاسخ گذاشت.

ناطق نوری حضور در جلسات جامعه روحانیت را ترک کرده است و در دو انتخابات اخیر هم کاملا جانب حسن روحانی را گرفته هست. او به تازگی در جریان انتخابات ریاست جمهوری هم از سمت بازرسی دفتر نهاد رهبری هم کناره گیری کرد. بعدا اعلام شد که علت این کناره گیری این بوده که می خواسته به نفع حسن روحانی در انتخابات تبلیغ کند.

بی مهری ها در مشهد

دیدار ناطق‌نوری با ابراهیم رئیسی در مشهد

نکته قابل تأمل این است که آیا پیش از این خبری از این دیدارها نبود یا اگر بود آیا رسانه ای نمی شد. نمونه مشخص آن سال ٩١ و آن ماجرای معروف پرتاب بطری های آب به سمت او از سوی دلواپسان بود. در آن وقت اگرچه تولیت آستان قدس با آیت الله طبسی بود ولی حجت الاسلام علم الهدی امام جمعه مشهد بود. با این حال خبری مبنی بر دیدار یا دلجویی از ناطق از سوی امام جمعه مشهد منتشر نشد.

ماجرا از این قرار بود که ۲۳ خرداد ۹۱ در سومین شب از لیالی قدر حجت الاسلام والمسلمین ناطق نوری سخنران مراسم احیای حرم مطهر رضوی بود که معترضان با سردادن شعارهای فوت بر ضد ولایت فقیه و فواید بی بصیرت نمی خواهیم، صحبت او را قطع کردند که در نهایت موجب شد که او صحبت خود را پیش از موعد به اتمام برساند. در وقت خروج حجت الاسلام ناطق نوری، بعضی از معترضان با پرتاب بطری های آب او را بدرقه کردند.

باز هم دیدار و احتمالا بازهم پشت درهای بسته. ابتدا با پدرزن و سپس با داماد. علی اکبر ناطق نوری در سفر به مشهد ابتدا چهارشنبه هفته گذشته به دیدار حجت الاسلام عل

حجت الاسلام علی عسگری یکی از همراهان ناطق نوری در مراسم احیای شب قدر در حرم رضوی بود که گفت: «آنها ابتدا تلاش داشتند با اعتراض های چندنفره و فرستادن صلوات در اطراف تریبون، فضا را ملتهب کنند. بعد از چند بار که اقدام به فرستادن صلوات کردند، آقای ناطق گفت صلوات جای خودش را دارد و صحبت خود را ادامه داد. چون در ادامه بحث آقای ناطق، عنوان عدالت سیاسی مطرح شد که البته هیچ وقت به سود این جریانات نبوده، آنها مجددا شروع به شعاردادن کردند و از عبارت «مرگ بر ضد ولایت فقیه» استفاده کردند». بعدها گفته شد که حمله به ناطق نوری برنامه ریزی شده است بوده است.

عسگری همان وقت گفته بود: «این افراد آشنا شده است هستند و وابستگی هایی به جاهایی دارند. عده ای از آنها وابستگی هایی به بعضی جاها دارند و فکر می کنم باید راجع به آنها چاره اندیشی اساسی صورت بگیرد».

دیدار ناطق‌نوری با ابراهیم رئیسی در مشهد

آن وقت ناطق نوری از اصولگرایان به علت حملات احمدی نژاد به خودش و خانواده اش در ماجرای مناظره های سال ٨٨ دلخور بود و بخشی از اصولگرایان تندرو هم او را «ساکت فتنه» لقب داده بودند. سعید قاسمی همان وقت بعد از صحبت ناطق، راجع به او گفت: «هنوز یادمان نرفته است که جناب آقای ناطق در انتخابات ۸۸ خاتمی را دعوت به سفر به سراسر کشور عزیزمان ایران کرده بود تا در این سفر ها اعلام کند که من کنت مولا فهذا میرحسین مولا؟! جناب ناطق نوری ابتدا باید کارنامه و عملکرد خود در فتنه ۸۸ را براق سازی کنند و پاسخ دهند که آیا فریاد «این عمار» حضرت آقا در فتنه ۸۸ را بی جواب گذاشتند و بعد راجع به پرسشها دیگر از جمله حالات رزمندگان در ایام جنگ سخن بگویند».

او با هشدار شدید به ناطق نوری گفته بود: «این افراد اگر همین گونه ادامه دهند، با تصویر العمل حزب الله و مردم مواجه خواهند شد؛ همچنان که در مشهد هم این اتفاق افتاد. اینکه ایشان در دفتر مقام معظم رهبری مسئولیت دارند، جهت ما کفایت نمی کند. انتصاب اشخاص به حضرت آقا و ولی فقیه مسئولیت و وظیفه اشخاص را مضاعف می کند». همان وقت بعضی رسانه ها تیتر زدند که «سعید قاسمی مسئولیت برهم زدن صحبت ناطق نوری را پذیرفت». شاید دیدار ناطق نوری با پدرزن و سپس داماد مقدمه ای جهت بازگشت او به آغوش اصولگرایان هست؛ شاید هم نه.

اخبار سیاسی – شرق

واژه های کلیدی: سیاسی | روحانیت | انتخابات | علم الهدی | حسن روحانی | ریاست جمهوری | انتخابات ریاست جمهوری | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz