گذشته آمریکا زیرنویس ایالات متحده شبکه تلویزیونی

گذشته: آمریکا زیرنویس ایالات متحده شبکه تلویزیونی خبر بین الملل

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی تحلیل سخنگوی وزارت امور خارجه از علل خشم ترامپ و نتانیاهو از برجام

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان تاکید کرد : برجام خدعه ایران‌هراسی و ایران‌ستیزی را بی اثر ساخته است و تمامی تحرکات ایذایی، سینه چاک دادن‌ها، هتاکی‌ها، فحاشی‌ها و کف

تحلیل سخنگوی وزارت امور خارجه از علل خشم ترامپ و نتانیاهو از برجام

تحلیل سخنگوی وزارت امور خارجه از علل خشم ترامپ و نتانیاهو از برجام

عبارات مهم : ایران

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان تاکید کرد : برجام خدعه کشور عزیزمان ایران هراسی و کشور عزیزمان ایران ستیزی را بی اثر ساخته است و تمامی تحرکات ایذایی، سینه چاک دادن ها، هتاکی ها، فحاشی ها و کف به دهان آوردن های ترامپ و نتانیاهو را نیز بایستی در این واقعیت جست وجو کرد.

به گزارش ایسنا ، بهرام قاسمی در یادداشتی تحلیلی که آن را در اختیار این خبرگزاری قرار داد، نوشت: از حدود یک دهه قبل تا وقت تحقق توافق هسته ای موسوم به برجام با شش قدرت جهانی ، به مدد تلاش های وسیع و همه جانبه آمریکا و هم پیمانان جهانی و شرکای منطقه ای اش از جمله رژیم صهیونیستی و البته بعضی کارها شتاب زده و بیانات نسنجیده دولتمردان وقت، عنوان فعالیت های صلح آمیز هسته ای کشورمان تبدیل به مساله و سپس چالش و نهایتا بحرانی جهانی شده است بود. عنوان فعالیت های صلح آمیز هسته ای کشورمان به بهانه ای بزرگ و ابزاری قدرتمند در اختیار کشورهای معارض نظام اسلامی از جمله دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی بدل گردید که به وسیله آن به سادگی توان جذب و جلب افکارعمومی جهانی علیه کشورمان را به دست آورده و تبدیل به بهانه ای جهت کشور عزیزمان ایران هراسی و کشور عزیزمان ایران ستیزی در سطح وسیعی از افکار عمومی، مقامات رسمی، مسئولان دولتی، رسانه های بین المللی و حتی نهادها و شرکت های بین المللی شد.

تحلیل سخنگوی وزارت امور خارجه از علل خشم ترامپ و نتانیاهو از برجام

حافظه ملت کشور عزیزمان ایران به خوبی به یاد دارد که در سال های نه چندان دور، چگونه کشورمان به مساله ای جهانی و موضوعی ذیل “تهدید صلح و امنیت جهانی” تبدیل شده است و قدرت های معارض و متخاصم از جمله ایالات متحده آمریکا و هم پیمانان منطقه ای اش، به چه سادگی امکان اجماع سازی علیه کشورمان را به کف آورده و بی محابا از این حربه در اعمال شدیدترین و بی رحمانه ترین تحریم ها و محدودیت ها بهره می بردند.

با تصمیمات و سیاست های اصولی نظام اسلامی و با رویکرد اعتدالی و سازنده دولت یازدهم در جهت تعامل فعال با دنیا و نهایتا اتخاذ روش نرمش قهرمانانه و رویکرد برد – برد در عنوان هسته ای؛ ثمره مذاکرات هسته ای یعنی توافقی عادلانه، منصفانه و خردمندانه موسوم به برجام به بار نشست و این توافق و شرایط پسا -برجام دستاوردهای چشمگیر و اساسی در حوزه های متفاوت سیاسی، اقتصادی، بین المللی و … به بار آورد. معذلک شاید بتوان بزرگترین و مهمترین رهاورد برجام را در شکست انگاره موهوم اجماع سازی جهانی علیه کشورمان و ناکامی مثلث شوم آمریکا – رژیم صهیونیستی – رژیم سعودی در پیشبرد پروژه کشور عزیزمان ایران هراسی و کشور عزیزمان ایران ستیزی دانست. این همان توصیه اساسی و کلیدی است که رییس محترم جمهور نیز در صحبت اخیر خود در دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران بدان اشاره کرد. به تعبیر ایشان دستاورد برجام به گونه ای است و شعاع اثرگذاری آن به حدی است که ترامپ و ترامپیست ها با همه ترفندها و حیله ها و بدعهدی ها قادر به بازگشت شرایط به دوران پیشا – برجام نخواهند بود.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان تاکید کرد : برجام خدعه ایران‌هراسی و ایران‌ستیزی را بی اثر ساخته است و تمامی تحرکات ایذایی، سینه چاک دادن‌ها، هتاکی‌ها، فحاشی‌ها و کف

درواقع توصیه ظریف ولی مغفول مانده و پنهان از دیدگان این است که هرچند مذاکرات هسته ای و توافق برجام فقط و فقط متمرکز بر عنوان فعالیت های هسته ای کشورمان بود و اساسا ورای آن هیچ گونه مذاکره ای صورت نگرفت؛ معذلک شعاع حرکتی و گستره اثرگذاری این توافق بسی فراتر از عنوان هسته ای بوده و به مدد سیاست خردمندانه نظام اسلامی و دیپلماسی هوشمندانه مذاکره کنندگان، توافق هسته ای باعث ایجاد تفرقه و تجزیه جبهه برابر و برهم خوردن اجماع بین المللی گشته و خدعه کشور عزیزمان ایران هراسی و کشور عزیزمان ایران ستیزی را بی اثر ساخته هست. این دستاورد، حکما دستاورد ناچیز و اندکی نیست بلکه از اصل توافق نیز با ارزش تر و با اهمیت تر هست. لذا اغراق نیست چنانچه سیاست اصولی نظام اسلامی و سیاست خارجی اعتدال گرایانه دولت کنونی، همراه با دیپلماسی موفق دکتر ظریف را باطل السحرِ توطئه های دشمن های یا به تعبیر دیگر پادزهر ویروس کشور عزیزمان ایران هراسی و کشور عزیزمان ایران ستیزی بدانیم.

توافق هسته ای برجام، توافقی معقول و منطقی بر مبنای فرمول تراضی یا برد – برد است و طبعا جهت همه طرف ها واجد دستاوردها و توفیقاتی هست. هرچند زیاده خواهی و تمامیت طلبی یکی از طرف های این معادله چند وجهی، این دستاورده را در معرض ترساندن قرار داده، معذلک عقل سیاسی و خرد جمعی بر درستی راه برجام و فرجام خوش برجام جهت همه طرف ها تاکید دارد. با این حال نمی توان این واقعیت را نیز کتمان نمود که برجام فراتر از یک توافق هسته ای و بده بستان معمول، واجد یک دستاورد بزرگ و تاریخی جهت ملت بزرگ کشور عزیزمان ایران نیز بوده و آن زدودن ابهام افکارعمومی جهانی نسبت به صداقت و حقانیت جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران در قضیه هسته ای هست. افکار عمومی جهانی، امروز علی رغم یک دهه قبل، جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران را نه یک ترساندن هسته ای بلکه کشوری مسئول و توانمند می داند که از حقوق حقه در زمینه استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای و سایر علوم پیشرفته، برخوردار هست. افکارعمومی جهانی، امروز هم حقوق هسته ای کشور عزیزمان ایران را به رسمیت آشنا و هم درستی راه منتهی به برجام را تائید می کند. افکارعمومی جهانی و اکثر قریب به اتفاق مسئولان و مقامات کشورهای دنیا، راه برجام را به دیگر شیوه های مخاطره آمیز از جمله ترساندن و تحریم و اعمال فشار سیاسی و نمایش قدرت نظامی ترجیح می دهند.

رمز و راز خشم و خشم سران آمریکا و رژیم صهیونیستی از برجام و توافق هسته ای را نیز بایستی در همین جا جست وجو کرد، آیا که برجام قدرت اجماع سازی علیه کشورمان را از آنها سلب کرده و خدعه کشور عزیزمان ایران هراسی و کشور عزیزمان ایران ستیزی را بی اثر ساخته است و تمامی تحرکات ایذایی، سینه چاک دادن ها، هتاکی ها، فحاشی ها و کف به دهان آوردن های ترامپ و نتانیاهو را نیز بایستی در این واقعیت جست وجو کرد.

تحلیل سخنگوی وزارت امور خارجه از علل خشم ترامپ و نتانیاهو از برجام

امروز نه تنها میان مقامات ارشد دولت آمریکا با مدیر جمهور این کشور بر سر برجام و ادامه آن اختلاف بروز کرده، بلکه افکارعمومی جهانی نیز کمترین همراهی با سیاست های جاه طلبانه و ستیزه جویانه دولتمردان آمریکا در عنوان برجام نشان نمی دهند. با همه این اوصاف، بدیهی است برجام حلال همه پرسشها نیست و جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران نیز همه تخم مرغ های خود را در سبد برجام قرار نداده است و متناسب با شرایط و بازی رقیب، گزینه های متعددی را روی میز دارد که بر اساس اصول عزت، حکمت و مصلحت به گزینش عالی ترین گزینه در مناسب ترین وقت و شرایط ممکن دست خواهد زد. عجالتا حفظ برجام و دستاوردهای آن به خصوص شکست انگاره اجماع جهانی و ناکامی آمریکا در اجماع سازی علیه کشورمان و حمایت افکارعمومی جهانی از سیاست های اصولی کشورمان، به عنوان یک بازیگر خردمند، عالی ترین گزینه موجود است.

واژه های کلیدی: ایران | توافق | سیاست | اسلامی | آمریکا | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz