گذشته آمریکا زیرنویس ایالات متحده شبکه تلویزیونی

گذشته: آمریکا زیرنویس ایالات متحده شبکه تلویزیونی خبر بین الملل

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی اصولگرایان راجع به احمدی‌نژاد چه می‌گویند؟

در کنار اینگونه توجیه ها و اظهار نظرها از سوی اصولگرایان عده ای از آنها نیز به شدت از رییس جمهور پیشین انتقاد می کنند و جهت نحوه برخورد با نسخه می پیچند. این طی

اصولگرایان راجع به احمدی‌نژاد چه می‌گویند؟

اصولگرایان راجع به احمدی نژاد چه می گویند؟

عبارات مهم : انتقاد

در کنار اینگونه توجیه ها و اظهار نظرها از سوی اصولگرایان عده ای از آنها نیز به شدت از رییس جمهور پیشین انتقاد می کنند و جهت نحوه برخورد با نسخه می پیچند. این طیف اغلب کسانی هستند که پیش از این نیز دل خوشی از احمدی نژاد نداشته اند و رویکرد انتقادی نسبت به او داشتند.

به گزارش فرارو، تاخت و تاز رسانه ای محمود احمدی نژاد رییس جمهور پیشین علیه قوه قضائیه باعث شده است است که آرام آرام سکوت جریان اصولگرا نسبت به او و همراهانش شکسته شود. حالا اظهار نظرهایی از سوی اصولگرایان مشهور و برجسته علیه احمدی نژاد مطرح می شود که در سال های اخیر کمتر گفته شده است است.

اصولگرایان راجع به احمدی‌نژاد چه می‌گویند؟

محمدرضا باهنر در گفت و گویی با روزنامه شرق به دفاع از حمایت از احمدی نژاد در گذشته پرداخته هست، او اعتقاد است زمانی از احمدی نژاد حمایت کرده، زمانی منتقدش شده است است و زمانی هم از او فاصله گرفته است.

باهنر گفت: «من منكر این نیستم كه در رشد ایشان نقش داشتیم، ولی یك نفر سؤال زیباتری از من كرد؛ گفت احمدی نژاد سال ٨٤ و ٨٨ چه فرقی داشت كه دیگر از او حمایت نكردید؟ من گفتم كه او فرقی نكرد، من اطلاعاتم راجع به او زیاد شد. احمدی نژاد روی یك كرسی ای نشست كه ما او را در این كرسی تجربه نكرده بودیم.»

در کنار اینگونه توجیه ها و اظهار نظرها از سوی اصولگرایان عده ای از آنها نیز به شدت از رییس جمهور پیشین انتقاد می کنند و جهت نحوه برخورد با نسخه می پیچند. این طی

این فعال برجسته اصولگرا در ادامه با اشاره به آینده بعضی از نیروهای انقلاب اسلامی از جمله بنی صدر و قطب زاده افزود: «اول انقلاب، حضرت امام آقایی به نام قطب زاده را مدیرعامل صداوسیما كرد. ما در دانشگاه سر قطب زاده كلی با منافقین، همدیگر را می زدیم. ما دفاع می كردیم، آنها فحش می دادند. بعد از دوسال، قطب زاده در جریان كودتایی اعدام شد. منافقین می گفتند دیدید كه دفاع می كردید؟ ما می گفتیم آن وقت درست دفاع می كردیم، الان هم كه اعدام شد درست اعدام شد.»

باهنر در ادامه نقلی قولی از آیت الله جنتی مطرح کرد که نشان از موضع دبیر شورای نگهبان نسبت به کارها یک سال اخیر احمدی نژاد دارد.

او گفت: «فكر می كنم اسفندماه بود. من حضرت آیت الله جنتی را در یكی از جلسات مجمع تشخیص دیدم. بعد از این بود كه حضرت آقا سفارش كرده بودند كه آمدن احمدی نژاد به مصلحت نیست. به آقای جنتی گفتم احمدی نژاد كاندیدا می شود. گفت واقعا كاندیدا می شود؟ گفت خبر داری؟ گفتم به هیچ وجه. فقط تحلیل دارم. آیت الله جنتی خیلی تعجب كرد و گفت اگر نامزد بشود یعنی به دنبال فتنه هست. یادم است آن وقت به كسی دیگر نگفتم.»

اصولگرایان راجع به احمدی‌نژاد چه می‌گویند؟

محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم به همراه حمید بقایی کاندیدا شد، که هر دو از سوی شورای نگهبان ردصلاحیت شدند. رهبر معظم انقلاب زمستان سال گذشته به احمدی نژاد توصیه کرده بود که در انتخابات نامزد نشود. ولی احمدی نژاد این توصیه رهبری را زیر پاگذاشت و مورد انتقاد شدید همراهان سابق خود و بخش وسیعی از اصولگرایان قرار گرفت.

محمدرضا باهنر در حالی این نقل قول از آیت الله جنتی را مطرح می کند که بعد از اتهاتمات اخیر احمدی نژاد به قوه قضائیه، آیت الله آملی لاریجانی نیز رییس جمهور پیشین را متهم به فتنه گری کرد و گفت: «فتنه قدیم و تازه ندارد و هر کس اصل نظام را تخریب کند و سیاه نمایی کند در حال فتنه گری است.»

در کنار اینگونه توجیه ها و اظهار نظرها از سوی اصولگرایان عده ای از آنها نیز به شدت از رییس جمهور پیشین انتقاد می کنند و جهت نحوه برخورد با نسخه می پیچند. این طی

او همچنین محمود احمدی نژاد را به دروغ گویی متهم کرد و افزود: «آخر می شود انسان این مقدار دروغ بگوید و از مسیر انصاف و تقوی دور شود؟»

آیت الله آملی لاریجانی به کارها اخیر نزدیکان احمدی نژاد از جمله بست نشینی در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی نیز انتقاد کرد. او گفت: «اگر قرار باشد هر کسی که برایش کیفرخواست صادر می شود بست بنشیند دیگر سنگ روی سنگ بند نمی شود.»

اصولگرایان راجع به احمدی‌نژاد چه می‌گویند؟

دیگر مقامات برجسته قوه قضائیه از جمله غلامحسین محسنی اژه ای که سابقه 4 سال وزارت در دولت احمدی نژاد را دارد نیز با الفاظ “دروغگو”، “لات ازچشم افتاده” و “گنده گوی” به شدت به او تاخت. اژه ای تاکید کرد “حکمت صبر قوه قضائیه در آینده نه چندان دور روشن می شود.”

در کنار این اظهار نظرها و اعلام مواضع، یکی از حامیان مهم احمدی نژاد در سالهای ریاست جمهوری اش نیز به جمع منتقدان او پیوست و رفتارهای اخیر او را رد کرد. آیت الله مصباح یزدی چند هفته پیش در جلسه ای راجع به احمدی نژاد اظهار کرد: «ما هرکسی را تا مادامی که در مسیر اسلام کار می کند، حمایت می کنیم، طرفداری اش می کنیم، هر قوت منحرف شد ماهم از او جدا می شویم.»

او تاکید کرد “اعمال و واکنش‌ها امروز احمدی نژاد را تائید نمی کنم، چون اکنون یک حالت انحراف در او می بینم.”

اصولگرایان مدت هاست که از جریان احمدی نژاد جدا شده است اند ولی این لحن بیان و اظهار نظر تازگی دارد. با این وجود هنوز رسانه های اصولگرا تلاش در بایکوت گسترده خبری رییس جمهور پیشین دارند.

در میان فعالان سیاسی اصولگرا هم کمترین اظهار نظر راجع به او صورت می گیرد. غیر از اظهار نظرهای افرادی همچون علی مطهری دیگر فعالان سیاسی اصولگرا نیز تلاش می کنند راجع به او سکوت کنند.

همین سکوت صدای تحلیلگران و ناظران اصلاح طلب را در آورده هست. آنها می گویند آیا اصولگرایان که بزرگترین حامیان احمدی نژاد بوده اند، نه اقدامی علیه او انجام می دهند و نه حرفی راجع به او می زند. اصلاح طلبان می گویند اصولگرایان باید راجع به احمدی نژاد پاسخگو باشند.

با این حال روزنامه کیهان این نگاه را قبول ندارد. این روزنامه که یکی از حامیان پروپاقرص احمدی نژاد در گذشته بود، اعتقاد است: «همان طور که امام خمینی(ره) فرمودند ملاک حال فعلی افراد است در این مورد نیز آنچه مورد ارزیابی قرار می گیرد حال فعلی افراد است و این حال منجر به تخطئه همه گذشته فرد نمی شود و بر همین منوال مواضع امروزی حلقه انحرافی دلیلی بر درستی ادعاهای باطل فتنه گران نمی شود.»

از نظر این روزنامه “در واقع آنچه امروز حلقه انحرافی انجام می دهد، پوششی جهت فرار دولت از پاسخگویی به افکار عمومی فراهم کرده هست. رسانه های زنجیره ای با بزرگنمایی این طیف و رفتارهایش، مانع از طرح مطالبات مهم مردم و پاسخگویی مسئولان می شوند.”

همچنین فعالان اصولگرایی هم هستند که با لحن آرام تری راجع به احمدی نژاد و نزدیکانش سخن می گویند.

اخیرا علی رضا زاکانی از جمله سیاستمداران آشنا شده است اصولگرا در کانال خبر رسان تلگرام خود راجع به بست نشینی یاران احمدی نژاد و بیانات تند او علیه قوه قضائیه نوشت: «جناب آقای احمدی نژاد و دوستانشان باید بدانند که قوه قضائیه مشکلاتش با جنجال آفرینی حل نخواهد شد و کار این مردها برفرض نیت خالص و درستی قول و عملشان که در آن شک دارم، کاهی از کوه پرسشها دستگاه قضایی نخواهد کاست، علاوه بر اینکه با نا دیده گرفتن کارهای خوب و زحمات آنان نیز از این میزان خدمت نیز جامعه را محروم خواهند نمود و در برابر مسئولان دستگاه قضایی نیز باید چشم را بر واقعیت های تلخ موجود نبسته و با روشن بینی به موقع و ارایه پاسخ های معتبر، افکار عمومی را اقناع نمایند و فراتر از آن با کارها اصلاحی از بار پرسشها متعدد موجود قوه قضائیه بکاهند تا مردم با همه وجود خود حل پرسشها را در این حوزه بسیار مهم احساس نمایند.»

احتمالا انتقاد با این لحن آرام نظر اکثر سیاستمداران اصولگراست که در هشت سال ریاست جمهوری احمدی نژاد جهت او سنگ تمام گذاشتند.

با احمدی نژاد چه کنند؟

در کنار اینگونه توجیه ها و اظهار نظرها از سوی اصولگرایان عده ای از آنها نیز به شدت از رییس جمهور پیشین انتقاد می کنند و جهت نحوه برخورد با نسخه می پیچند. این طیف اغلب کسانی هستند که پیش از این نیز دل خوشی از احمدی نژاد نداشته اند و رویکرد انتقادی نسبت به او داشتند.

ناصر ایمانی روزنامه نگار و تحلیلگر میانه رو اصولگرا راجع به احمدی نژاد اعتقاد است: «جریان فکری احمدی نژاد اساس نظام را قبول ندارد. کسی که قوه قضائیه کشور را به طور کلی زیر سئوال ببرد. عدالت نظام را زیر سئوال برده یعنی اساس حاکمیت را به چالش کشیده است.»

با این حال او اعتقاد است که باید احمدی نژاد و اطرافیانش را “تحمل کرد”. ایمانی گفت: «از این نوع افراد مثل آقای مهدی خزعلی در کشور هستند. آنها تا زمانی که نخواهند آسیب جدی به نظام بزنند باید تحمل ارزش کرد، ضمن آنکه به آنها خیلی توجه نیز نکرد و نپرداخت. این اتفاق آنها را مجبور می کند که سکوت کنند یا کارها تندتری انجام دهند. آن وقت اگر بخواهند کارها تندتری انجام دهند باید با آنها برخورد شود چون چاره دیگری نیست.»

اما روزنامه جمهوری اسلامی که نزدیک به اصولگرایان است ولی هر لحظه منتقد احمدی نژاد بوده هست، نظر دیگری دارد. این روزنامه در یادداشتی از عدم برخورد با احمدی نژاد انتقاد کرد و نوشت: «مردم می پرسند آیا با این افراد که این همه گستاخی نسبت به مسئولین نظام می کنند برخورد قانونی نمی شود درحالی که بارها دیده ایم افرادی که حتی کمتر از یک دهم این مطالب را گفته اند تحت تعقیب قرار گرفته و به زندان افتاده اند؟»

این روزنامه با بیان اینکه ما نمی دانیم نظر مسئولان نظام راجع به میدان دادن به گروه انحرافی چیست، اضافه کرد: «اگر این افراد، نماینده مردم نیستند، آیا به آن ها اجازه داده می شود با چنین ادعایی اعلام نامشروع بودن بالاترین مقام قضایی کشور و غصبی بودن منصب وی را بکنند؟»

جمهوری اسلامی نوشت: «چرا به پیامدهای چنین پرخاش هایی توجه نمی شود؟ مسئولان نظام انتظار دارند مردم بعد از شنیدن این مطالب راجع به قوه قضائیه، جهت این قوه جایگاهی قائل باشند؟»

با وجود این نظر در روزنامه جمهوری اسلامی علی مطهری نظر دیگری دارد. او می گوید: «بهترین راه این بود که همان ابتدا، هنگامی که اتهامات آقای احمدی نژاد مطرح شد، قوه قضاییه ایشان را به صورت علنی محاکمه می کرد تا هم قوه قضاییه حرف هایش را بزند هم ایشان.»

به اعتقاد مطهری “امروز هم دیر نشده است و می توانند دادگاهی علنی تشکیل دهند و به بیانات احمدی نژاد پاسخ دهند و مردم هم به داوری بنشینند.”

واژه های کلیدی: انتقاد | اصولگرا | روزنامه | قوه قضائیه | اصولگرایان | احمدی نژاد | ریاست جمهوری | روزنامه نگار | انتخابات ریاست جمهوری

اصولگرایان راجع به احمدی‌نژاد چه می‌گویند؟

اصولگرایان راجع به احمدی‌نژاد چه می‌گویند؟

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz